Krakkó 500 évig volt a lengyel főváros, azonban ma is megvan a jelentősége: turisztikai és kulturális központnak számít. 6000 műemléke és 40 múzeuma van, egy igazi csoda a Visztula partján. Mit érdemes megnézni, ha ott járunk?
Főtér – Rynek Glówny
A 13. században a főteret kifejezetten piactérnek tervezték, az ekkor királyi város Krakkó egyik legfontosabb pontja volt - és ma is az. A legnagyobb középkori főtér a Wawel és a Barbakan közt helyezkedik el. A teret többszáz éves paloták, a nemzeti Múzeum és a Nemzeti Kulturális Központ épülete vszi körbe.
A főtéren számos látnivaló található: a kéttornyú Mária-templom, a Szent Adalbert- templom, és a Posztócsarnok is.
Mária- temlom – Kościół Mariacki
A 14-15. században épült gótikus stílusú templom, 2 sajátos toronnyal, a Rynek sarkán áll. A magasabb toronyból minden órában felhangzik a Mariacki, a város nevezetességé vált kürtszó. A kisebb torony templomi harangtorony céllal épült. A vasból készült, falra szerelt nyakbilincs, a bejáratnál anno büntetés végrehajtás eszközeként szolgált.
Posztócsarnok – Sukiennice
A Főtéren található csarnok különféle keletről jövő textilek, fűszerek és helyi bőráruk, só központi piaca volt a középkorban. A kétezres években modernizálták az épületet.
Wawel
A Wawel a Wisztula bal partján található reneszánsz stílusú épületegyüttes. Alább olvashatsz a dombon található látnivalókról:
Wawel Királyi palota
A 13. században a Lengyel Királyság fővrosa volt Krakkó, a dombon lévő rezidenciát és székesegyházat az első uralkodók jelölték ki az ország középpontjának. A palota a Kazimierz negyeddel együtt a Világörökség része. A Jagelló királyok idejében a reneszánsz elterjedésével bontakozott ki teljes pompájában a palota, árkádos boltíves udvarokat, gobelinnel, szőnyegekkel borított belső tereket alakítottak ki.
Wawel Székesegyház
A székesegyház valójában elsősorban a királyok temetkezési helye volt, de a 19. századtól néhány nagy nemzeti hős nyughelyéül is szolgál. A székesegyház nevezetes a Zsigmond-tornyáról, melynek harangja még 30 km-es távolságban is hallható.
Kazimierz zsidónegyed
A zsidónegyed hangulata a világon egyedülálló. A zsidó és keresztény kultúra keveredését érezhetjük az utcácskákban. Zsidó házak, zsidó temető, de újabban éttermek és bárok is találhatók itt.
Kezdetben, a városban jól megfértek egymással a különböző valláshoz tartozó lakosok, de jellemzően a 15. századtól a zsidókkal szembeni erősödő ellentétek miatt a krakkói zsidó lakosság a negyedbe költözött át. Később a zsidóság engedélyt kapott arra, hogy más városrészbe is áttelepüljön. Az itteni zsidóság legtragikusabb időszaka alatt, a német megszállás idején, 1941-ben létrehozták a város Podgórze negyedében a zsidó gettót, ahová áttelepítették, majd deportálták a zsidó lakosságot.
Oskar Shindler gyára
Itt tekinthető meg Oskar Shindler gyára, amelyet sokan Steven Spielberg Schindler listája című filmből ismernek. Érdekesség, hogy a film egyes jeleneteit is a Kazimierz negyedben forgatták
Óváros
Az óvárost a 13. században falakkal vették körbe, a tatárok elleni védekezésképpen. Ennek már csak nyomait láthatjuk, az egyik ilyen a Flórián-kapu, amely mellett a fal is épségben megmaradt, és segít elképzelni, hogy milyen lehetett a korai városfal.
Barbakán
A 7 tornyú erődítmény a régi városfal része. Az 1400-as években gótikus stílusban építették, hogy a Flórián- kaput, a város bejáratát védelmezze. Korábban a kapu és a barbakán összeköttetésben álltak, de ma már mindkettő külön épület.
Jagelló Egyetem
Az óváros fontos része az 1364-ben alapított gótikus stílusú egyetem, amely nem csak Lengyelország, de a világ legrégebbi egyetemeként van nyilvántartva!
Lengyelországba utazol és szállásra vagy idegenvezetőre van szükséged?
Segítek! Írj: csodalatoslengyelorszag@gmail.com vagy 0036202359758